Kategorie
Z życia szkoły

SZKOCKI TANIEC I DUDY!

Travel is the only thing that you buy that makes you richer.

    W związku z ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów ponownym wyjazdem na warsztaty językowe, grupa młodzieży z naszej szkoły z klasy 8 i 5 ponownie uczestniczyła w warsztatach językowych, tym razem w Katowicach w ramach programu Learning without borders pod tytułem Ceilidh Dancing and Scottish Culture” przybliżających szkocką kulturę, taniec i muzykę.

    Pochodzący ze Szkocji, Tom Smith, zaprezentował uczestnikom 3 tradycyjne style taneczne oraz zachęcił wszystkich do ich odtańczenia. Po godzinie intensywnych zajęć tanecznych przyszedł czas na odsłuchanie gry na tradycyjnym instrumencie, czyli dudach oraz ciekawostek na temat kultury Szkocji. Młodzież opuściła warsztaty bogatsza o nowe doświadczenia zarówno taneczne jak i miała możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych w sposób praktyczny poprzez zanurzenie się w języku. Tradycyjnie mieliśmy też czas na krótki spacer po mieście oraz zjedzenie pysznych lodów i zakup pamiątek. Zachęcam nauczycieli do tego typu wyjazdów, gdyż projekty te integrują nauczanie języka angielskiego z kulturą, sztuką, literaturą, mediami, rozrywką, a ich myślą przewodnią jest nauka poprzez zabawę.

   Poprzez bliski kontakt z native speakerami języka angielskiego oraz ekspertami z różnych dziedzin, zachęca się młodzież do otwarcia się na ten język, komunikację i przełamania barier. Znajomość języka angielskiego powoli przestaje być tylko atutem i staje się standardem, oczekiwanym w bardzo wielu branżach i na różnych stanowiskach, młodzi ludzie coraz bardziej zdają sobie sprawę z wyzwania, jakie stoi przed nimi na współczesnym rynku pracy i sami szukają alternatywnych form uczenia się języków obcych poprzez słuchanie muzyki, oglądanie seriali, czytanie książek czy udziale w tego typu warsztatach dlatego tak ważną rzeczą jest aby nauczyciele ułatwiali im przyswajanie wiedzy i zaproponowali nie tylko efektywne, ale i przyjemne metody nauczania w formie wyjazdowych warsztatów i uświadamiali, że praktyczną wiedzę językową mogą czerpać nie tylko z podręcznika i klasycznych zajęć, ale także z dyskusji i prezentacji podczas tego typu zajęć pozaszkolnych.

    Ponadto jak wszyscy wiemy podróże kształcą i uczą młodzież samodzielności i obycia w otaczającym nas świecie. Wycieczka to również skarbnica wiedzy o świecie, szczególnie dla młodych ludzi, którzy rozpoczynają poznawanie świata od najbliższego środowiska. Uczestnicy poznając nowe rzeczy, rozwijają swoją spostrzegawczość, zaspokajają ciekawość. Tak więc wycieczka przyczynia się do rozwijania spostrzegawczości, pogłębia wiedzę o regionie, innym kraju oraz integruje grupę, rozwija samodyscyplinę, wzbogaca wyobraźnię i wzbudza pozytywne uczucia. oraz poszerza horyzonty.

    Przekazywanie wiedzy podczas tego typu warsztatów wzbudza ciekawość o innej kulturze, samodzielne myślenie oraz zachęca do pogłębiania wiedzy z danego przedmiotu.

   Warsztaty zostały zorganizowane przez nauczyciela Zofię Drygaś przy współpracy p. Karoliny Kosztyła.